مالیات و بیمه

نوع و میزان مالیات در گرجستان چگونه است؟

 

در گرجستان چهار نوع مالیات بر فعالیت های اقتصادی و دارایی ها شامل می شود که عبارتند از:

 

✅۱ – مالیات بر ارزش افزوده (VAT) :

مالیات بر ارزش افزوده در گرجستان برای تمام اجناس و خدمات مختلف یکسان و در حال حاضر ۱۸% است. مالیات بر ارزش افزوده شامل کالاهای وارداتی و برخی خدمات می شود و روزانه و هرساعت محاسبه میشود.

 

✅۲ – مالیات بر حقوق

مالیات بر حقوق در گرجستان ۲۰% حقوق ماهیانه دریافتی کلیه حقوق بگیران دولتی و خصوصی است و کارفرما باید آن را ماهیانه پرداخت کند و از اصل حقوق پرداختی به کارمند و کارگر کسر می شود

 

✅۳ – مالیات بر اجاره

مالیات بر اجاره در گرجستان درحال حاضر برای واحد های تجاری ۲۰%  و برای واحدهای مسکونی ۵% است. طبق قانون کشور گرجستان مالیات بر اجاره باید توسط صاحب ملک پرداخت شود ولی در اغلب موارد و طبق عرف، مستاجر این مالیات را می پردازد، مگر اینکه از قبل توافقی صورت گرفته باشد

 

✅۴ – مالیات بر درآمد :

مالیات بر درآمد در گرجستان به میزان ۲۰% از کل سود ماهیانه هر بنگاه اقتصادی است که طی حسابرسی دقیق که در طول هرماه باید انجام شود محاسبه و دریافت می شود.

 

لازم بتوضیح است، پرداخت مالیات در گرجستان یکی از موضوعات مهم و مورد توجه دولت است و عدم پرداخت آن جرم کیفری محسوب میگردد.

 

✅ آیا پس از ثبت شرکت در گرجستان می توانیم درخواست اقامت کنیم؟

بله پس از ثبت شرکت و دریافت مدارک آن می توانید بلافاصله درخواست اقامت موقت خود را از طریق همان شرکت (وکیل) ثبت کننده به دولت گرجستان ارائه کنید.

 

✅ مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در گرجستان چیست؟

برای ثبت شرکت در گرجستان فقط نیاز به پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار می باشد.

 

✅ ثبت شرکت در گرجستان چقدر زمان می برد؟

جهت ثبت شرکت در گرجستان شرکاء باید دو نوبت مراجعه حضوری به دفترخانه و اداره ثبت داشته باشند (دو الی پنج روز کاری).

 

✅ مراحل ثبت شرکت در گرجستان چگونه است؟

برای ثبت شرکت در گرجستان ابتداء باید شرکاء (بهمراه پاسپورت) در محل دفترخانه حاضر شوند و پس از تکمیل شدن فرم های تقاضا توسط وکیل گرجی و ثبت اینترنتی به دو زبان گرجی و انگلیسی، طی نمودن مراحل اداری، بهمراه وکیل به اداره ثبت مراجعه کنند و ضمن ارائه نمونه امضاء شرکا در نهایت برگه های رسمی شرکت ثبت شده دریافت میگردد.

 

✅ آیا برای ثبت شرکت در گرجستان داشتن آدرس ثابت (محل زندگی دائمی) در گرجستان لازم است؟

بله لازم است، اما اگر درحال حاضر آدرسی ندارید (مقیم نیستید) مشکلی نیست زیرا وکلای ما یک آدرس واقعی به شما خواهند داد، اما برای شروع بکار رسمی شرکت، داشتن یک آدرس در محل کار یا زندگی (حتی بصورت اجاره ای) لازم است

 

✅ آیا پس از ثبت شرکت در گرجستان برای شروع به کار محدودیت زمانی وجود دارد

خیر، برای شروع بکار محدودیت زمانی وجود ندارد، برگه های قانونی شرکت ثبت شده دارای اعتبار دائمی هستند و می توانید چندسال بعد از ثبت شرکت نیز کار خود را شروع نمائید.

 

✅ شرایط دریافت اجازه اقامت در گرجستان چگونه است.

پس از ثبت شرکت و ارسال اینترنتی فرم های درخواست اقامت توسط وکیل، دولت گرجستان اجازه اقامت موقت برای دایر نمودن فعالیت شرکت به شما خواهد داد، این مدت از ۶ ماه تا یکسال متغیر است. پس از دایر نمودن شرکت و ارائه گزارش رسمی مبنی بر فعالیت شرکت و پرداخت مالیات درآمدهای کسب شده، می توانید درخواست اقامت خود را هرساله تمديد نمایید.

 

✳️ بیمه در گرجستان

 

 

✅ قوانين بيمه اي در کشور گرجستان منطبق با استانداردهاي بانک جهاني و صندوق بين المللي پول مي باشد و اصلاحات در سيستم بيمه اي گرجستان مطابق با نرمهاي آنها انجام مي يپذيرد.

✅ نظارت بر فعاليت شرکتهاي بيمه خصوصي بر عهده سرويس خدمات دولتي نظارت برشرکتهاي بيمه خصوصي ميباشد که اين نظارت از طريق کنترل موجودي سرمايه اوليه و صدور مجوز فعاليت و لغو آن انجام ميپذيرد. بيمه در اين کشور در اختيار بخش خصوصي است و دولت از طريق اداره خدمات بيمه اي بر عملکرد آنها نظارت دارد.

✅ در حال حاضر ۱۴ شرکت بيمه اي در اين کشور فعاليت ميک‌نند و بازار بيمه در حال رشد است. در خصوص ميزان مطلوبيت بيمه نزد مردم بايد گفت که بيمه اموال در رتبه اول قرار دارد،بيمه پزشکي در رتبه دوم بوده و بيمه حمل و نقل در رتبه سوم قرار دارد.

✅ بیمه دولتی خدمات و درمان فقط برای شهروندان گرجی هست

✅ ولی پوشش حوادث و فوریتهای پزشکی برای همه مردم حتی مسافران رایگان هست. با تماس با ۱۱۲ اورژانس به محل آمده و توسط پزشک ویزیت و تحت درمانهای اولیه رایگان قرار میگیرد .

شرکتهای بیمه آلداگی ، جی پی آی ،  آردی از معتبرترین شرکتهای بیمه هستند که با انتخاب پکیج مورد نظر وجه آنرا پرداخت میکنید و از مراکز طرف قرارداد بیمه، خدمات را دریافت میکنید .

✅ هزینه بیمه بسته به شرکت بیمه و پکیج انتخابی بین ۱۰ تا ۱۵۰ لاری ماهیانه برای هر نفر میباشد .

✅ شرکتهای فوق بیمه روزانه توریستی هم ارائه میدهند که افراد فاقد کارت اقامت ،  با پرداخت مبلغ ۱.۵ الی ۳ لاری روزانه از کلیه خدمات بهره مند میشوند .

✅ در خصوص ميزان مطلوبيت بيمه نزد مردم بايد گفت که بيمه اموال در رتبه اول قرار دارد،بيمه پزشکي در رتبه دوم بوده و بيمه حمل و نقل در رتبه سوم قرار دارد.