سرمایه گذاری

اقتصاد گرجستان

بازسازی اقتصادی یکی از مهمترین اولویت های دولت گرجستان به شمار می رود و در این راستا خصوصی سازی اقتصادی، جهت گیری به سمت بازار آزاد و همگرایی با اقتصاد اتحادیه اروپا، از اولویت های اصلی این کشور شده است. به طوری که با تصویب قوانین و ارائه تسهیلات خاص، گرجستان طبق آمارهای جهانی رتبه های مختفی را در جهان کسب نموده و از رتبه خوبی برای سرمایه گذاری در گرجستان بهره جسته است.

 

سرمایه گذاری در گرجستان

از نوامبر ۲۰۱۰ همزمان با لغو ویزا برای شهروندان ایرانی، شمار توریست های ایرانی در این کشور سه برابر شد. به طوری که در سال ۲۰۱۱ به ۶۰ هزار و در پنج ماهه اول سال ۲۰۱۲ به ۲۴ هزار نفر رسید. ایرانی های بسیاری سرمایه گذاری در گرجستان را در کشوری که متحد نزدیک آمریکا در منطقه است صورت داده اند.

 

رتبه جهانی اقتصاد گرجستان

مؤسسه “Doing Business” گرجستان را از لحاظ سادگی فعالیت تجاری در سال ۲۰۱۵ در جایگاه ۱۵ (سال ۲۰۱۴ جایگاه ۱۴) و به عنوان کشور پیشرو و اصلاحات گر در منطقه اروپا و آسیای مرکزی اعلام نموده است.

مؤسسه “Fraser Institute”در رتبه بندی خود مربوط به آزادی اقتصادی جهان برای سال ۲۰۱۵، گرجستان و قطر را مشترکاً بعد از انگلستان در جایگاه ۱۲ قرار داده است. در این رتبه بندی ایالات متحده و تایوان بعد از گرجستان می باشند.

مؤسسه “Transparency International” بر اساس رتبه بندی سال ۲۰۱۴ گرجستان را بین کشورهای شوروی سابق و اوروپا شرق پرچمدار مبارزه با فساد مالی می داند. طبق این رتبه بندی گرجستان در منطقه آسیای مرکزی و اوروپای شرق جایگاه اول را به اختصاص داده است.

مؤسسه “The Global Competitiveness Report” شاخص رقابتی جهانی بر اساس رتبه بندی سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ به گرجستان ۲۲٫۴ امتیاز و جایگاه ۶۹ اختصاص داده است. (سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ جایگاه ۷۲)

مؤسسه “Hertage Foundation” در گزارش جدید خود در سال ۲۰۱۵، گرجستان را از نظر آزادی اقتصاد بین ۱۷۸ کشور جهان، جایگاه ۲۲ و گروه عمدتاً آزاد، فراتر از کشورهای توسعه یافته از قبیل ژاپون، نروژ، بلژیک، فرانسه و اتریش قرار داده است.

در نوامبر ۲۰۱۵ مؤسسه های S&P, Moody’s و Fitch Rating در رتبه بندی اعتباری، امتیاز “BB” پایدار را به گرجستان اختصاص دادند.

گرجستان از باشگاه اصلاح انجام امور تجاری، جایزه بالاترین اصلاحات در اروپا و آسیای مرکزی را در طول پنج سال اخیر دریافت نموده است.

براساس نظر قائم مقام بانک نوسازی و توسعه اروپا و در تحقیقی که در سراسر جهان صورت گرفته است، گرجستان بیشترین تلاش را برای مبارزه با فساد مالی در سطح اروپا دارد.

 

سرمایه گذاری خارجی در گرجستان

تولید ناخالص ملی گرجستان طی سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۹۱۵۰ میلیون لاری بوده است. تولید ناخالص ملی در دو ماه اول ۲۰۱۵ برابر با ۱۴,۶۶۷ میلیون لاری می باشد. (هر دلار امریکا برابر با ۲,۳۹ لاری)

بیشترین سهم در سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان در سال ۲۰۱۴ مربوط به کشورهای هلند (۳۷,۳۷۴۰ هزار دلار)، آذربایجان (۳۴۱,۴۰۱ هزار دلار)، چین (۲۱۷,۹۴۴ هزار دلار) و لوکزامبورگ (۱۰۹,۶۳۳ هزار دلار) می باشد.

بیشترین میزان سرمایه گذاری دو ماه اول سال ۲۰۱۵  در گرجستان در بخش حمل و نقل و ارتباطات به میزان ۳۵۳ میلیون دلار، ساخت و ساز به میزان ۴۹ میلیون دلار، استخراج معادن ۱۹ میلیون دلار و انرژی ۱۸ میلیون دلار بوده است.

 

مزیت های سرمایه گذاری در گرجستان

 1. قوانین راحت تجارت در گرجستان و سرمایه گذاری در گرجستان از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی و قانون ایجاد منطقه آزاد تجاری (به صورتی که اگر طرحی به دولت اعلام شود که حداقل در ده هکتار زمین و ارزش سرمایه گذاری بیش از دو میلیون دلار باشد؛ دولت آن منطقه را به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی خواهد کرد)
 2. حق مالکیت صد در صد اتباع خارجی
 3. عضو WTO از سال ۲۰۰۰
 4. برقراری سیستم GSP یا Generalized System of Preferences با کشورهای آمریکا، کانادا، سوئیس، ژاپن و نروژ (برای کالاهای صادراتی گرجستان به کشورهای فوق، حداقل تعرفه گمرکی منظور خواهد شد)
 5. GSP با کشورهای اتحادیه اروپا (اجازه می دهد گرجستان ۷۲۰۰ نوع تولیدات خود را به کشورهای اتحادیه اروپا با معافیت گمرکی صادر کند)
 6. رژیم تجارت آزاد با کشورهای مشترک المنافع و ترکیه (از اول نوامبر ۲۰۰۸)
 7. عدم دریافت هیچگونه مالیات ارزش افزوده از صادرات
 8. عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی بر روی صادرات و صادرات مجدد
 9. ثبت شرکت در گرجستان در حداقل زمان (یکروزه)
 10. برخورداری از سیستم نوین گمرکی؛ بعد از تکمیل مدارک و فرم ها از طریق اینترنت توسط صاحب کالا ، کلیه امور گمرکی به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت می پذیرد. در صورت عدم سوء سابقه، احتیاج به حضور ماشین و صاحب کالا در گمرک نیست.
 11. برقراری سیستم FTA یا free trade area با کشورهای بلاروس، اوکراین، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، مولداوی، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ترکیه
 12. برقراری سیستم DCFTA یا Deep and Comprehensive Free Trade Area با کشورهای اتحادیه اروپا بر اساس موافقتنامه منعقده در ۲۷ ژوئن سال ۲۰۱۴

 

✳️ سرمایه گذاری در کشاورزی گرجستان

 

✅ سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی گرجستان : طبق گزارشات علمی اتاق بازرگانی گرجستان وابسته به وزارت اقتصاد گرجستان ، سرمایه گذاری در کشاورزی گرجستان با توجه به اقلیم مناسب این کشور می تواند بسیار مفید و سودده باشد.

✅ وجود عوامل مهمی مانند : قیمت پایین زمین کشاورزی ، بارندگی یکنواخت در تمام فصول سال ، فراوانی آب و کیفیت بالای خاک در گرجستان، شرایط سرمایه گذاری در کشاورزی گرجستان را بسیار مطلوب و مناسب کرده است.

✅ با توجه به کمبود آب در ایران و مشکلات ناشی از کشاورزی در کشورمان ، سرمایه گذاران ایرانی می توانند با سرمایه گذاری در گرجستان در زمینه کشاورزی محصولات تولیدی در گرجستان را به ایران صادر کنند زیرا شرایط صادرات از گرجستان به ایران بسیار مهیا است و فاصله دو کشور نیز کم می باشد.

✅ در گرجستان تقریبا همه نوع محصول زراعی و باغی به عمل می آید و این کشور در زمینه تولید غلات و محصولات باغی در منطقه قفقاز الگو است و در این زمینه صادرات خوبی هم دارد. فندق و گردوی تولید شده در گرجستان از شهرت جهانی برخوردار است. خیار ، گوجه فرنگی و سیب زمینی جزو محصولات بسیار مهم تولیدی در گرجستان هستند و به دلیل مصرف زیاد این محصولات کشاورزی در گرجستان معمولا تولید داخلی ، صرف مصرف داخلی می شوند و حتی ممکن است در برخی موارد هم واردات این محصولات به گرجستان در دستور کار قرار گیرد.

✅ احداث گلخانه در گرجستان جهت تولید سبزیجات  هم می تواند طرح مناسبی جهت سرمایه گذاری در گرجستان در زمینه کشاورزی باشد.