شهرهای گرجستان

* تفلیس *Tbilisi

 

پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است.این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان بنیان‌گذاری شده و به سبب آچشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند.تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی ازمعماری قرون وسطی،معماری کلاسیک جدید و معماری استالینست است.تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می‌آید.

 

* باتومی *Batumi

باتومی در جنوب غربی گرجستان و در ساحل دریای سیاه واقع شده است. گرجستان از طریق این بندر ارتباطات تجاری و مسافرتی خود را با قاره اروپا ودیگر قاره ها انجام می دهد.باتومی شهری بندری بر کرانه دریای سیاه و در کشورگرجستان است.باتومی را می توان یکی از زیباترین و توریست پذیرترین بنادر و شهر های قفقاز نامید. در سال های اخیر دولت گرجستان با برنامه ریزی های توریستی عالی این شهر را با تمام زیبایی هایش به دنیا معرفی کرده است. خصوصا طرفداران زیادی هم در بین مسافران ایرانی به دست آورده است. ساحل دریا و بلوار اصلی شهر از پرطرفدارترین جاذبه های باتومی هستند. قلعه باستانی گونیو آپاپساروس، آبشار ماخونتستی Makhuntseti ، باغ گیاه شناسی، پارک دلفینها، آکواریوم باتومی ، مسجد قدیمی ، کلیساهای ارتودکس و ارمنی و کاتولیک، پارک آبی، پارک ۶ می و دریاچه نوریگلی Nurigeli و خیلی جاهای دیدنی دیگر هم منتظر بازدید مسافران باتومی هستند.

 

 

* برجومی * Borjumi

برجومی شهری در استان سامتسخه – جاواختی گرجستان است . جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۳۶۰۰ تن بوده است.شهر زیبای برجومی در کشور گرجستان به شهر “چشمه های آب گرم” معروف است که در ۱۵۰ کیلومتری غرب تفلیس پایتخت گرجستان و در منطقه توری قرار دارد.برجومی یکی از مناطق طبیعی و بکر گرجستان است که آب معدنی چشمه های آن به کشورهای گوناگونی از جمله ایالات متحده امریکا و کشورهای اتحادیه اروپا صادر می شود و همواره پذیرای جهانگردان طبیعت دوست بوده است. این شهر در قرن ۱۹ میلادی توسط نیکولاس تزار به عنوان شهر آب گرم توسعه پیدا کرد این منطقه حتی در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق، به خاطر آب‌های معدنی معروف بود و این شهرت حدود ۲۰۰ سال سابقه دارد و آب معدنی های زیادی از آنجا تهیه می شود. قدم زدن در اطراف تپه های این منطقه تفریحی دوست داشتنی است..

 

✳️ شهر متسختا گرجستان  Metskheta

✅ متسختا در ۲۰ کیلومتری غرب تفلیس و در محل تلاقی دو روخانه متکواری و آراگوی، در ایالت شیدا کارتلی واقع شده است.

✅ متسختا از شهرهای قدیمی گرجستان است، بنای آن در نیمهٔ دوم هزارهٔ اول پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) نهاده شده است و تا قبل از تفلیس پایتخت گرجستان بوده است.

✅ این شهر جزئی از آثار باستانی و معماری سنتی گرجستان است و در لیست شهرهای تاریخی جهان، تحت نظارت سازمان یونسکو قرار دارد.

✅ جمعیت متسختا در سال ۲۰۱۰ برابر با ۲۰۰۰۰ نفر بوده است.

✳️ اهمیت شهر متسختا

✅ علاوه بر جاذبه های توریستی شهر متسختا، این شهر از نظر تاریخی و مذهبی نیز اهمیت بالایی در میان شهرهای گرجستان دارد.

✅ فعالیت های اولیه دین مسیحیت در گرجستان از شهر متسختا آغاز شده است، کلیساهای معروف و قدیمی” اسوتیتس خولی و صومعه سامتاورو” و کلیسای “ستون زنده” در شهر متسختا قرار دارند و بنابر روایات گرجی، تکه ای از پیراهن حضرت مسیح (ع) در زیر یکی از ستونهای این کلیسا قرار داده شده و به همین دلیل این کلیسا برای پیروان دین مسیحیت بخصوص مذهب ارتدکس، بسیار مقدس و قابل احترام است.

✅ درفاصله کم ازاسوتیتس خولی، صومعه سامتاورو، یکی دیگر از نمونه های برجسته ی معماری گرجی قرار دارد. هنگام نزدیک شدن به مستختا در طول جاده ی باستانی گرجستان، ستون سنگی بلندی در ساحل رو به روی آراگوی، در سمت چپ قرار دارد. این ستون یادبود در محل مرگ ایلیا چاوچاوادزه، مشهورترین نویسنده و اندیشمند گرجستان سربرافراشته است.

 

اگر میخواهید از تفلیس به دیگر شهر ها و یا کشورهای همسایه گرجستان سفر کنید ما این فواصل را برای شما تعیین کرده ایم.

 

Tbilisi – Mtskheta         تفلیس تا متسختا   ۲۰ كيلومتر

Tbilisi – Telavi               تفلیس تا تلاوی    ۱۰۰كيلومتر

Tbilisi – Sighnaghi         تفلیس تا سیقناقی     ۱۱۵كيلومتر

Tbilisi – Kazbegi             تفلیس تا منطقه کازبگی ۱۵۰كيلومتر

Tbilisi – Gudauri            تفلیس تا گودائوری   ۱۲۰كيلومتر

Tbilisi – Gori                  تفلیس تا گوری  ۸۰كيلومتر

Tbilisi – Borjomi            تفلیس تا برجومی۱۵۵كيلومتر

Tbilisi Uplistsikhe          تفلیس تا اپلیسیتسخه    ۹۰كيلومتر

Tbilisi – Kutaisi              تفلیس تا کوتایسی     ۲۳۰كيلومتر

Tbilisi – Mestia              تفلیس تا مستیا    ۴۶۰كيلومتر

Tbilisi – Batumi             تفلیس تا باتومی  ۳۶۵كيلومتر

(Kazbegi – Gori             گوری تا کازبگی   ۱۸۰كيلومتر

Telavi – Kutaisi              تلاوی تا کوتایسی   ۳۱۰كيلومتر

Tbilisi – Vardzia             تفلیس تا واردزیا   ۲۶۰كيلومتر

Tbilisi David Gareja       تفلیس تا داوید گاراجا   ۸۰كيلومتر

Borjomi Akhaltsikhe      برجومی تا آخالتسیخه   ۵۵كيلومتر

Tbilisi  Sadakhlo             تفلیس تا ساداخلو (مرز ارمنستان)   ۷۵كيلومتر

Tbilisi – Dariali               تفلیس تا داریالی (مرز روسیه)   ۱۶۰كيلومتر

Tbilisi – Lagodekhi         تفلیس تا لاگودخی (مرز آذربایجان)   ۱۶۰كيلومتر

Tbilisi – Sarpi                  تفلیس تا سارپی (مرز ترکیه)   ۳۸۵ كيلومتر