درباره گرجستان

معرفی کشور گرجستان

قفقاز جنوبی، به ویژه گرجستان، ناحیه ی آتش فشان های فعال دوره های اخیر زمین شناسی است، که ناحیه ای زلزله خیز متراکم با حکت های تکتونیکی جدید است. فعلیت نیروهای تحت الارضی با چشمه های آب گرم و معدنی مشخص می شود که در بسیاری از قلمرو گرجستان از زمین خارج می شوند.

«آب حیات» را می توان به چشمه های آب گرم و رادیواکتیویته «تسقالتوبو» لقب داد. چشمه های معدنی قلیایی-کربنیک مرکز آسایش گاهی «بورجومی» در سراسر جهان شناخته شده است. آب های معدنی «منجی» با آب های «ماتسستا» در نزدیکی «سوچی» قابل مقایسه است. چشمه های قلیایی-نمکی «سایرمه»، «لوگلا»، «زواره» در «جاوا» شبیه چشمه های «سِن توکی» هستند. سرانجام اینکه چشمه های گوگردی-قلیایی تفلیس بسیار معروف می باشند.

 

✳️ درباره جمعیت و وسعت کشور گرجستان

✅ گرجستان کشوری کوچک در شرق اروپا و در کنار دریای سیاه واقع شده است
✅ همسایه های گرجستان,ترکیه,روسیه,ارمنستان, آذربایجان و سواحل طولانی دریای سیاه هستند
✅ جمعیت گرجستان حدود چهارونیم میلیون نفر است
✅ نیمی از مردم گرجستان روستایی هستند
✅ پایتخت گرجستان شهر تفلیس است
✅ تفلیس در حدود کمی بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد
✅ باتومی دومین شهر بزرگ گرجستان است و در کنار دریای سیاه واقع شده و یک شهر توریستی ساحلی و محل مناسبی برای شناکردن در دریا و ورزشهای ساحلی می باشد.

✅ مردم گرجستان خود را قوم کارتولی می خوانند Kartveli

✅ دوره بین قرون ۱۲ تا ۱۳ میلادی به عنوان عصر طلایی گرجستان یا رنسانس گرجستان شناخته شده است(درزمینه سیاسی و فرهنگی) که پادشاهی گرجستان به اوج قدرت خود رسید، تحت سلطنت “دیوید سازنده” و “ملکه تامار” بوده است.
این دو شخصیت در گرجستان از احترام خاصی برخوردار هستند..
✅ عمیق ترین غار جهان در گرجستان است Voronya غار ورونیا .
✅ گرجستان به عنوان یک کشور دو قاره ای در نظر گرفته میشود که یک سمت آن به اروپا و سمت دیگر آن به آسیا است.
✅ زبان رسمی گرجستان “گرجی” است اما روسی در این کشور بسیار رواج دارد.
✅ گرجستان دومین کشور دارای متکلمین زبان روسی پس از روسیه است.
✅ گرجستان در حال حاضر عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو است و درحال پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد.
✅ مردم گرجستان برای مسافرت به کشورهای اروپایی و عضو پیمان شینگن ویزا لازم ندارند.
✅ در سال ۳۳۷ میلادی، کشور گرجستان مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود شناخته است.
✅ بلندترین کوه گرجستان کوه “شخارا ” با ارتفاع ۵۲۰۱ متر است.
Rioni و Mtkvari دو رودخانه اصلی گرجستان “متکواری و ریونی” هستند
✅ کلیسای جامع و صومعه گلاتی، آثارتاریخی متسختا و سوانتی از سایت های تاریخی قابل توجهی در گرجستان هستند که به عنوان میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده اند
✅ جمجمه انسان های اولیه کشف شده در گرجستان مربوط به دوره پیش از تاریخ که قدمت آن به ۱٫۷ میلیون سال میرسد در موزه تفلیس نگهداری می شود..
✅ نام پایتخت گرجستان، تفلیس از کلمه گرجی ” گرم” مشتق شده است زیرا در این شهر چشمه های آبگرم وجود دارد..
✅ در دوران باستان، تجار گرجستان از بنادر دریای سیاه تا اقیانوس هند سفر میکرده و به تجارت کالاهای خود در ازای ادویه جات و ترشی جات می پرداخته اند..
✅ یکی از مسیر های اصلی جاده باستانی ابریشم از گرجستان می گذشته است
✅ توسط بانک جهانی ،گرجستان به عنوان نامزد’شماره یک “دولت اصلاح طلب اقتصادی”در جهان شناخته می شود .
از نظر سهولت کسب و کارگرجستان در رده ۱۸ جهان قرار دارد.
✅ ژوزف استالین، دیکتاتور معروف که رهبر دوم اتحاد جماهیر شوروی بود اهل گرجستان بود.
✅ ژوزف استالین براتحاد جماهیر شوروی با مشت پولادین و تا زمان مرگ خود در سال ۱۹۵۳ حکومت کرد.
✅ در سال ۲۰۰۶، خط لوله باکو-تفلیس-جیهان افتتاح شد. این خط لوله که از طریق گرجستان و آذربایجان اجرا می شود، نفت را از دریای خزر و در پایان یک ترمینال دریایی در بندر جیهان ترکیه در ساحل دریای مدیترانه در ترکیه به اروپا میرساند.
✅ خاچاپوری، نان شکم پر (عمدتا پنیری) یکی از معروف ترین سمبل های آشپزی گرجستان است.

 

* تفلیس *

 

پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است.این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان بنیان‌گذاری شده و به سبب آچشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند.تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی ازمعماری قرون وسطی،معماری کلاسیک جدید و معماری استالینست است.تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می‌آید.
گرجستان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز گردشگری محبوب می باشد. این کشور فقط به خاطر رقص و آواز شیشلیک معروف نیست.

ده واقعیت جالب درباره کشور گرجستان، میتواند به سفر شما معنای بیشتری ببخشد.

۱٫گرجستان به زبان گرجی ساکارتولو نامیده می شود. کلمه گرجستان از لغت فارسی گرگستان به معنای “سرزمین گرگ ها” گرفته شده است.
۲٫قدیمی ترین سرنخ از گرجستان در ۳۴۰۰۰ سال قبل کشف شد.
۳٫ گرجستان محل قدیمی ترین آثارباستانی رود طلایی می باشد. از اینجا معلوم می شود که اجداد گرجی ها به تجارت طلا می پرداختند.
گرجستان مروارید قفقاز
۴٫اولیین اروپایی ها، اصالت گرجستانی داشته اند. این فرضیه توسط یافته های باستان شناسی در شرق گرجستان اثبات می شود.
گرجستان مروارید قفقاز
۵٫به وجودآوردنده رقص باله آمریکایی و مدرن یک مهاجر گرجستانی بود.
۶٫بلندترین کوه های گرجستان در شاخارا دارای ارتفاع ۵۰۶۸ متر می باشد. روستای اوشگولی در دامنه این کوهستان واقع شده و تنها روستای اروپاییست که در ارتفاع ۲۱۰۰ متری واقع شده است.
گرجستان مروارید قفقاز
۷٫در سال ۱۹۷۶، ناسا یک آهنگ گرجی را به عنوان استعداد زمینیان معرفی کرد.
۸٫گرجستان سرزمین انگور است و پر از تاکستانهای دیدنی می باشد.
گرجستان مروارید قفقاز
۹٫آبخازیا که هم اکنون تحت اشغال روسیه می باشد، عمیق ترین غار و عمارت زیر زمینی دنیا با عمق ۲۱۹۱ متر را دارد.
۱۰٫کلیسای باگراتی، صومعه ژلات، بنای تاریخی مانتختا جزور میراث جهانی یونسکو اعلام شده اند.

 

آب و هوای شهر تفلیس

 

شهر تفلیس در منطقه ی نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دورهای طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهار فصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد، ولی برخی از اوقات سال بهتر از باقی اوقات است.
گرم ترین اوقات سال (تابستان): در طی ماه های تیر و مرداد، گرم ترین اوقات سال را شاهد خواهیم بود. با این حال اغلب اوقات بالاترین دمای روزانه در حول و خوش ۲۸ تا ۳۲ می باشد. دمای شب ها در این سه ماه تا ۱۵ درجه سانتیگراد پایین می آید. در آخرین ماه تابستان بارش باران بسیار کم است و اغلب اوقات خشک باقی می ماند.
سردترین اوقات سال (زمستان): به طور متوسط، ماه های دسامبر و ژانویه سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی ۱ درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در طی شب به قدری پایین می اید که آب ها یخ می زنند که البته خیلی معمول نیست.
بارانی ترین اوقات (بهار): حداکثر میزان باراش باران در طی ماه های آپریل تا ژوئن در گرجستان رخ می دهد.
بهترین فصل سفر: از آن جا که تابستان های تفلیس گرم تر از اوقات دیگر سال و زمستان ها سردتر از دیگر روز هاست، بهار و پاییز اوقات مناسبی برای سفر به تفلیس محسوب می شوند. در طی این دو فصل هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است.
به هر روی انتخاب بهترین فصل سفر کمی دشوار است، چرا که گرم ترین روزهای تابستانی تفلیس، بسیار با آب و هوای گرم تابستانی ایران متفاوت است. بنابراین زمان مناسب سفر به سلیقه شما بر می گردد و چه بسا که در رزهای سرد زمستانی نیز اوقات خوشی را در تفلیس تجربه کنید.

از مردمان شهر تفليس بدانيد:

از دیرباز تا کنون تفلیس خانه ی مردمی از نژادها، فرهنگ ها و عقاید مذهبی گوناگون بوده است، به گونه ای که بیش از ۱۰۰ نژاد در این منطقه زندگی می کردند. ۸۹% مردمان این منطقه از نژاد گرجی بوده و باقی مردم از نژادهای ارمنی، روسی و آذری می باشند.

بیش از ۹۵% از شهروندان تفلیس مسیحی، ۴% مسلمان و ۲% هم یهودی می باشند. یکی از ویژگی های قابل توجه و معروف تفلیس، تحمل بالای مذهبی ست. چرا که افراد با دین و مذهب های گوناگون در صلح و صفا در کار یک دیگر زندگی می کنند و شما در سطح شهر، مکان هایی چون مسجد، کنیسه و انواع کلیساهای شرقی را در کنار یک دیگر خواهید دید.

 

🚗 سفر زمینی به گرجستان
سفر زمینی از ایران به سه طریق از سه کشور آذربایجان ؛ ترکیه و ارمنستان قابل انجام است.

 

🚘 از طریق آذربایجان🇦🇿

مسافران از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی« تسیتل خیدی – پل قرمز» وارد گرجستان می شوند. ؛
مسیر زمینی از آذربایجان به دلیل کوهستانی نبودن و مسافت کمتر مناسب و به جهت استاندارد نبودن و خراب بودن جاده نامناسب است.

نکته : اگر ویزای آذربایجان را دریافت کردید اگر بخواهید برای بازگشت هم از این کشور استفاده کنید ویزای دو بار ورود باید دریافت کنید.

🚖 از طریق ارمنستان🇦🇲:

مسافران از طریق مرز جلفا یا نودوز وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز ساداخلو وارد گرجستان شوند.
این مسیر به دلیل کوهستانی بودن بخصوص در زمستان و عدم استاندارد بودن جاده نامناسب اما از نظر مسافت نزدیکتر و مناسب است.

نکته : در صورتی که از ارمنستان برای بازگشت هم استفاده میکنید ویزای دو بار ورود نیاز است.

🚙 از طریق ترکیه🇹🇷:

پس از خروج از مرز بازرگان ( تا تفلیس ۷۰۰ km )به سمت گرجستان حرکت میکنید که میتوانید از یکی از سه مرز ورودی گرجستان استفاده کنید .
مرز واله به تفلیس ؛ سارپی به باتومی و پوسوف به آخلسیخه نزدیک میباشند.

نکته : برای ورود با وسیله ی شخصی به ترکیه بیمه کردن وسیله نقلیه توسط یکی از شرکت های ترکیه ای الزامی است؛ شعب چند شرکت بیمه در شهر مرزی ماکو در ایران فعال است.

وجود جاده های نسبتا خوب و بدون ویزا بودن برای ایرانیان مناسب و پر پیچ و خم بودن راه و الزامی بودن بیمه نامناسب است.

✅ پس از ورود به گرجستان ؛ ایمن و استاندارد بودن جاده های این کشور را احساس خواهید کرد.(حداکثر سرعت مجاز ۱۲۰ کیلومتر)

❌ از ریختن زباله حتی در جاده و مکان های خلوت و هر چند هم کوچک (حتی تخمه یا سیگار) در خاک گرجستان بپرهیزید زیرا در صورت مشاهده توسط افسران پلیس یا دوربین جریمه ی سنگینی خواهید شد.

✅ جاده های گرجستان فوق العاده زیبا بوده و طبیعت فوق العاده بینظیر و استثنایی را داراست که با سفر زمینی فرصت دیدن و لذت بردن از آن را از دست ندهید.

 

✳️ قوانین فرودگاهی گرجستان | ضوابط ورود و خروج

✅ ورود به هر کشور خارجی، بایدها و نبایدهای خاص خودش را به همراه دارد. این قوانین اغلب در راستای منافع کشور مورد نظر و برای تأمین امنیت مالی، جانی و حتی روانی شهروندان و ساکنین هر کشور می باشد. البته هر کشور بسته به شرایط خود، قوانینی را تعیین می کند که ممکن است تاریخچه ای طول و دراز داشته باشد و بر اساس فرهنگ منطقه باشد و در میان مردمان خودش بسیار جا افتاده باشد. گاه می شود در کشوری با قانونی رو به رو می شوی که روحت هم از آن خبر ندارد و این ندانستن بدجوری برای تان گران تمام می شود. گاه می شود سر یک قرص کدئین که در ایران به سادگی تهیه می کنید، با مشکل قانونی برخورد کنید و تمام برنامه های تان برای یک سفر و خوش گذرانی تمام عیار برای ساعاتی از جلوی چشمان تان ناپدید شود و یا حتی سر ورود یک جور کالای خاص که برای شما بسیار دم دستی و همیشگی است، چند ساعتی از سفرتان را از دست بدهید.

✅ همه این ها از جمله قوانین فرودگاهی هر کشور محسوب می شوند. برای آن که در سفر هوایی و خارجی خود به مشکل بر نخورید، قوانین فرودگاهی چند کشور پربازدید و پرطرفدار در میان ایرانیان را برای شما به طور کامل بازگو می کند.

✅ همراه ما باشید و پیش از سفر و هر جور غافل گیری ناخوشایند، از قوانین کشور گرجستان مطلع شوید.

 

✅ اطلاعات ضروری درباره گرجستان

پیش از سفر به گرجستان، دانستن اطلاعات زیر بسیار کارآمد خواهد بود:

✳️پایتخت کشور گرجستان:
✅تفلیس
✳️ واحد پول و ارز مبادلاتی:
✅ لاری یا (GEL) | هر لارى۱٧٠٠ تومان
✅ زمان محلی:
GMT + 3
✅ کد تلفن:
+ ۹۹۵
✅ روزهای کاری بانک ها:
تمام هفته به جز شنبه و یک شنبه
✅ مقررات واردات به کشور
در هنگام ورود به خاک گرجستان، رعایت موارد زیر در میان وسایل خود ضروری است. این اطلاعات از سایت بین المللی یاتا (انجمن بین‌المللی حمل‌ و نقل هوایی) گرفته شده اند:
الف ) اشیایی که ورودشان با تبصره همراه است:
۱) ۴۰۰ نخ سیگار
۲) وسایل شخصی و غیر تجاری تا وزن ۱۰۰ کیلوگرم
ب ) اشیای ممنوعه برای خروج از گرجستان
۱) تنها در صورتی می توانید صنایع دستی و هنری گرجستان را از مرزهای این کشور خارج کنید که اجازه وزارت فرهنگ را به همراه عکسشان داشته باشید.
۲) برای خروج ارز محلی (لاری) هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما در مورد ارز خارجی داستان فرق می کند و تنها تا ۵۰۰ دلار می توانید از گرجستان خارج کنید.
✅ برای ورود هر نوع ارز به کشور گرجستان هیچ محدودیتی وجود ندارد.
✅ خوب است بدانید که اگر وسایل شخصی و غیر تجاری شما بیش از ۲۰ کیلوگرم باشند، باید به ازای هر یک کیلوگرم، مبلغ ۱ لاری را پرداخت کنید.

 

✳️ مالیات فرودگاهی:

✅ برای خروج از کشور گرجستان، احتیاج به پرداخت مالیات ندارید.

✳️ قوانین درباره حیوانات خانگی:

✅ اگر در هنگام سفر به گرجستان با خودتان گربه و یا سگ همراه دارید، فراموش نکنید که باید گواهی سلامت و گذرنامه حیوان خانگی خود را نیز داشته باشید.
✅ اگر حیوان خانگی شما همراه کشتی به گرجستان فرستاده می شود، باید فاکتور خود را ارائه بدهید.
✅ موارد ممنوعه در ساک های دستی
در پروازها می توانید ساک و یا کیفی دستی را با خود به درون هواپیما ببرید، اما برای محتویات این کیف ها نیز محدودیت هایی وجود دارد.
✅ محدودیت مایعات
در این جا به آخرین شرایطی که برای وجود مایعات در کیف ها وجود دارد اشاره شده که در فرودگاه بین المللی تفلیس اعمال می شود:
✅ حداکثر مقدار مایعی که مجاز است در کیف دستی شما وجود داشته باشد، ۱۰۰ میلی لیتر می باشد.
✅ بسته حاوی مایع باید در بسته ای پلاستیکی و شفاف با ابعاد ۲۰×۲۰ سانتی متر حمل شود.
✅ هر شخص تنها می تواند یک بسته شفاف داشته باشد.
✅ داروهای به همراه نسخه و در جعبه اصلی خودشان به همراه غذای کودک، از این قانون مستثنی هستند.
✅ از جمله مایعات مورد نظر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
✅ نوشیدنی هایی چون آب و نوشابه، شربت دارویی، خامه، لوسیون، روغن، عطر، موارد آرایشی و بهداشتی (رژ لب، ریمل )، خمیر دندان، ژل اصلاح، ژل مو، دئودرانت، محلول لنز چشم، شامپو و مواردی چون مربا، عسل، دوغ و ماست.

نکات ضروری که باید درباره گرجستان بدانیم

• گرجستان برای گردشگران امن است بطوری که در رنکینگ جهانی در سال ۲۰۱۷ سومین کشور امن دنیا شناخته شد، گرجستان یکی از پایین ترین نرخ های جرم و جنایت را در میان کشورهای اروپایی دارد.
• پلیس گرجستان یکی از معدود پلیس های قابل اعتماد در جهان است؛ پلیس گرجستان به منظور حفظ امنیت گشت های ویژه ای در سرتاسر کشور دارد و به تمامی مشکلات گردشگران رسیدگی می کنند.
• منطقه ها و خیابان های اصلی شهرها، خصوصن مراکز توریستی، توسط دوربین کنترل می شود.
• در چند سال گذشته امنیت و آرامش خوبی در شهر تفلیس برقرار شده است. آمار جرائم خیابانی در تفلیس کم است.
• امن ترین مناطق و جاذبه های گردشگری منطقه کاختی، شهر سیقناقی، شهر کازبگی و راچا می باشند.
• توصیه می کنیم برای بازدید از کوهستان های و مناطق دوردست مثل سوانتی و آنانوری در گرجستان، از یک راهنمای محلی استفاده کنید.
• گرجستان امکانات پزشکی و درمانی مناسب و خوبی دارد، در مواقع ضروری و اورژانسی با ۱۱۲ تماس بگیرید که ۲۴ ساعته جوابگو هستند.
• عفونت روده ای ژیاردیا در بعضی نقاط دور افتاده گرجستان رایج است و ممکن است از طریق آب شیر، رودخانه، دریاچه ها، میوه ها و سبزیجات خام، محصولات لبنی پاستوریزه نشده منتقل می شود.
• مردم گرجستان بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و معتقدند میهمان فرستاده خداست اگر یک گرجستانی شما را به جایی دعوت کنند، حتمن بپذیرید.
• مردم گرجستان دوست دارند از گردشگران در مورد تجربه بازدید و غذاهای گرجی بپرسند، سعی کنید جواب مثبت و خوبی به ایشان بدهید.
• در شهرهای کوچک گرجستان و محله های خلوت تفلیس معمولاً عابران با کلمه «Gamarjoba» با شما خوش آمد گویی می کنند؛ شما نیز با کلمه «Gagimarjos» می توانید پاسخ او را بدهید.
• بهتر است با لباس های مرتب و پیوشیده وارد کلیساها شوید. در بعضی از کلیساها حتماً باید با روسری، دامن و لباس پوشیده وارد شوید.
• از صحبت کردن راجع به روسیه، خصوصاً آبخازیا و اوستیا بپرهیزید.
داروهای مسکن و کدئین دار خود را بدون (نسخه ترجمه شده پزشک) به گرجستان نبرید (زیرا ممکن است به جرم همراه داشتن داروی غیر مجاز یا داروی مخدر دستگیر شوید).
بهترین نوع ارز برای مسافرت به گرجستان دلار آمریکا می باشد.
حتمن کارت هتل یا آدرس و تلفن محل اقامت خود را در هنگام سوار شدن به تاکسی بهمراه داشته باشید چون اکثر راننده تاکسی های گرجستان انگلیسی بلد نیستند و آدرس همه هتل ها را نمی دانند.
بهترین دوره زمانی از نظر آب و هوا برای مسافرت به گرجستان از اردیبهشت تا آبان ماه است.
توصیه می کنیم برای لذت بردن از مسافرت خود به گرجستان حتما از تورهای ما استفاده کنید😍

 

✳️ ارزش پاسپورت گرجستان

 

✅ پاسپورت کشور گرجستان یکی از با ارزشترین پاسپورت ها در جهان میباشد. با داشتن پاسپورت گرجستان میتوان به ۹۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. دلیل اصلی این موضوع لغو ویزای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مارس ۲۰۱۷ است که گرجستان نیز عضو این اتحادیه میباشد.

✅ همچنین برای گرجی ها سفر به ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا بدون ویزا نیز امکان پذیر است.

✅ افراد مقیم گرجستان میتوانند در ۱۸۰ روز، ۹۰ روز را در هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت داشته باشند.

✅ در حال حاضر گرفتن پاسپورت گرجستان  به دلیل لغو ویزای اسرائیل و اروپا برای کشور گرجستان کمی مشکل تر شده است. کشور گرجستان کشوری ارزان (نسبت به تهران ۳ برابر ارزانتر) و بسیار امن است و همین موضوع باعث افزایش ارزش پاسپورت این کشور و جذب بسیار زیاد توریست شده است.

✅ گرجستان به دلیل داشتن پلیسی قدرتمند، سیستم اداری سالم و عدم وجود جرم هایی همچون قاچاق مواد مخدر و ..پنجمین کشور امن دنیاست.

✅ به تازگی سایت پاسپورت ایندکس ( مرجع رنکینگ پاسپورت) جایگاه گرجستان را از نظر ارزش پاسپورت را در رتبه ۴۳ اعلام کرده است. به طوری که ارزش پاسپورت گرجستان از همسایگانش یعنی روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در رتبه بالاتری قرار دارد. با داشتن پاسپورت گرجستان سفر به کشورهای بسیاری امکان پذیر است مانند:  ارمنستان (نامحدود)، ایران (۳ماه)، ترکیه (۳ ماه)، اوکراین (برای اتباع گرجی نامحدود)، مالزی(یک ماه)، کویت (۳ ماه)، جمهوری آذربایجان (۹۰ روز)، اردن (ویزا در لب مرز و هنگام ورود داده میشود)، مولداوی (۳ ماه)، اسرائیل (۳ ماه)، دومینیکان (۲۱ روز) و …

چرا گرجستان

 

✅ کشوری بسیار زیبا 👌

✅ مردم مهربان و مهمان نواز😍

✅ مردمی شاد و خوشگذران👉

✅ آب و هوای مناسب و معتدل👍

✅ نزدیکی فرهنگی به ما ایرانیان👏

✅ کشوری چهار فصل🌹

✅ بدون ویزا می باشد☝️

✅ دومین کشور امن جهان❗️🎈

✅ ارزان ترین کشور اروپا ‼️💰

✅ کشوری اروپایی و بسیار نزدیک عضو اتحادیه اروپا 🇪🇺

✅ نزدیگی ذائقه غذای گرجی ها به ما برای ایرانیان🍴

✅ استفاده از سواحل بسیار زیبای شهر مدرن باتومی🏄🏊☀️